Image

OGRZEWANIE NA PODCZERWIEŃ

CO TO JEST PROMIENIOWANIE PODCZERWONE?

Naturalnym źródłem promieni podczerwonych jest np. Słońce albo ogień.

Udział promieniowania podczerwonego w promieniowaniu Słońca, które osiąga powierzchnie Ziemi wynosi ok. 50%.

Przyjemne uczucie ciepła podczas przebywania w promieniach słonecznych jest wysoko cenione przez większą część ludności. Otwarty ogień również promieniuje w zakresie podczerwonym i tylko w niewielkiej części w zakresie widzialnym.

Promienie podczerwone nie mają nic wspólnego z promieniami UV, promieniowaniem rentgenowskim czy falami radarowymi i są absolutnie nieszkodliwe, wprost przeciwnie, promienie podczerwone wzmacniają zdrowie. 

Promieniami podczerwonymi ogrzewane są inkubatory dla wcześniaków.

Każdy zna ciepło Słońca. Jest ono niewidoczne dla ludzkiego oka, a więc nie jest identyczne z promieniowaniem widzialnym (światłem) i nie jest przenoszone przez powietrze. Promienie cieplne są bezpośrednio absorbowane przez obiekty, na które padają, a potem znowu oddawane do otoczenia.

W pomieszczeniach z wysokim promieniowaniem podczerwonym powstaje już nawet przy chłodnym powietrzu uczucie ciepła. Ogrzewanie na promieniowanie podczerwone używa wyłącznie długofalowego promieniowania podczerwonego. Kiedy na zewnątrz spada temperatura i zaczyna być nieprzyjemnie, szuka ciało i dusza przyjemnego ciepła. Przy tym tylko nieliczni mają świadomość, że ciepło potrzebne jest nie tylko do dobrego samopoczucia. Ono dostarcza nam energii, uzdrawiających sił i jest naturalnym lekarstwem. Obojętnie czy czujemy pierwsze objawy przeziębienia, czy też po długim siedzeniu za kierownicą, albo przy biurku, dokuczają nam bóle kręgosłupa. Ciepło jest lepsze niż każda tabletka przeciwbólowa. Królową terapii cieplnej jest leczenie podczerwonym ciepłem, które uzdrawia i pozwala zostać zdrowym.

Na przykładzie naszego Słońca można najlepiej wyjaśnić działanie promieniowania podczerwonego. Wysoki udział promieniowania podczerwonego   w promieniach słonecznych odbierany jest przez ludzi nie jako światło ale ciepło. Stajemy w zimny zimowy dzień na zewnątrz. Tak długo jak jesteśmy w cieniu, albo nie świeci Słońce, to marzniemy w zimnym powietrzu. Zaledwie wyśle Słońce swoje promienie do Ziemi, albo wystąpimy z cienia, zaczyna nam być w tym zimnie przyjemnie ciepło.

Promieniowanie podczerwone, które trafia na naszą skórę zostaje natychmiast przekształcone w ciepło. Ponieważ skóra w tym miejscu rejestruje wzrost temperatury, zostaje stymulowane krążenie i ukrwienie. Poprzez to przyspiesza się gojenie stanów zapalnych, blizn, zwichnięć, stłuczeń.

Także regeneracja po wysiłkach sportowych, albo ciężkiej pracy zostaje wspomagana przez promieniowanie. Muskulatura, a szczególnie plecy rozluźniają się. Poprzez lepsze ukrwienie poprawia się krążenie i przemiana materii. Szukający ciepła ludzie z zimnymi stopami i rękoma znajdują ulgę, jak też ludzie z chronicznymi chorobami stawów, reumatyzmem, bólami ścięgien i mięśni. Dzięki suchemu ciepłu przy pozostającej wilgotności powietrza, jest to promieniowanie bardzo dobrze znoszone. Pacjenci z reumatyzmem bardzo pozytywnie reagują na brak cyrkulacji powietrznej i stałą wilgotność , dzięki temu odczuwają mniejszy ból. Pacjenci z astmą i alergicy zyskują dzięki powietrzu wolnemu od kurzu, tak samo jak osoby noszące szkła kontaktowe.

Inwestując w ogrzewanie podczerwone, inwestują Państwo również w zdrowie własne i swoich bliskich.